diumenge, 30 d’octubre de 2016

4d9 amb folre: la cirereta més gran


Ahir els Xicots de Vilafranca vam tornar a fer un pas endavant en una temporada en la que els nous assoliments i els rècords han estat una constant. Costa encara de pair-ho tot plegat.

Els castellers i les castelleres sabem com és aquella sensació en el moment en que probes un castell per primera vegada. Les sensacions, la il·lusió, la adrenalina, les ganes, ... el moment és indescriptible.  I ahir vam portar a plaça per primera vegada el gran 4 de 9 amb folre.

Després de Festa Major, a mig setembre aproximadament, ens vam trobar amb un 4d8 molt lleuger, i molt segur a la vegada, i a partir d'aquí, i amb la confiança que ens donava l'haver descarregat per primera vegada un castell de 9, vam començar a fer probes amb el folre del 4. Un divendres li vam posar quarts, i a l'altre setmana ja li vam posar els quints, i així setmana rere setmana vam anar afinant la posició dels segons, les crosses, els baixos, portacrosses, la mida dels terços, ... tot va ser molt ràpid, tant, que pel Concurs ja el teniem entre cella i cella, però per sort, vam tenir tot un mes més per seguir-lo assajant, per fer-lo nostre.

Ahir, el castell va anar de sortida, valenta decisió de la Cap de Colla. El primer peu, el vam desmuntar. Val la pena dir-ho, també va anar bé ja que era la primera vegada que tot el folre sencer pujava dalt, i això va servir per acabar d'agafar confiança i fer-se seu el lloc a algun dels seus membres. I a més les mides no donaven prou garanties. Però a la segona, sí, que el vam tirar amunt, amb confiança, pausadament, però sense parar. I la cassoleta es posava, i arribava la ràpida enxaneta, quina meravella! Estava carregat, i les sensacions ens deien que el podíem descarregar, i vam seguir treballant, però a la sortida de sisens, amb un tronc al límit, i un folre i pis de segons castigat, el castell va cedir. Havíem carregat el 4de9 amb folre al primer intent, i a més, havíem demostrat que el podíem descarregar. Que el descarregarem aviat.

Cal destacar que el nostre peu va ser correcte, però que l'ajut dels Castellers de Barcelona i dels Castellers de Sabadell va ser clau, per a poder tancar una soca segura i ferma. Gràcies colles.

Vam seguir amb la Catedral. La gloriosa catedral que l'any passat vam dominar completament en les dues ocasions que la vam portar a plaça, enguany ens havia quedat en carregada precisament també les dos vegades que l'havíem intentat. Calia recuperar-la del tot. Calia tornar-la a dominar. I així va ser, amb un treball titànic, sobretot a la part del tres, que va acabar molt estirat, el castell es va aconseguir descarregar entremig de l'alegria de tornar a tenir el 5d8 descarregat.

Per acabar la 9a. Torre de 8 amb folre de la temporada, totes descarregades. Tot i aquestes dades cal destacar que tot just ara fa un any, i també a tercera ronda del Roser, la torre ens va quedar en intent, i aquell record ahir estava molt present. La vam alinear el millor possible per assegurar-la, i així va ser, descarregada de nou, i amb l'accident de l'any passat superat.

L'ambient a plaça va ser magnífic, amb un bon nombre de públic en tot moment, i el que és més important, rebent el seu escalf i ànims de forma constant. Gràcies Vilafranca.

Després de la Diada no podem deixar de pensar en el castells que enguany, encara que per separat hem aconseguit: 3d9 amb folre, 4d9 amb folre, 5d8, pilar de 6. El proper somni, sense cap mena de dubte, ajuntar aquests 3 castellassos, de colla gran.

I no oblidem de fer una ullada a la barbaritat de castells que hem fet aquesta temporada:

13 Torres de 7 ( + almenys 10 descarregades senceres a l'assaig, amb el folre a terra).
51 castells de 8 pisos bàsics, tots descarregats ( 26 tresos i 25 quatres).
9 Torres de 8 amb folre, totes descarregades.
3 Cincs de vuit ( 2 carregats, 1 descarregat).
2 pilars de 6 carregats.
2 Tresos de nou amb folre, un carregat, i l'altre, el primer castell de 9 pisos descarregat per la nostre colla.
1 Quatre de nou amb folre, carregat, amb regust de descarregat. I a la primera.

Encara costa de creure, tot i veure-ho aquí escrit ... són unes dades que fan marejar. Una temporada per emmarcar. Una temporada de somni. Un somni, amb una ciereta final molt i molt gran. Una cirereta final en forma de 4d9 folrat.





dimarts, 4 d’octubre de 2016

Campions de 9 pisos ! Xicots (Fet Casteller) 1 - Xina (Ajuntament de Tarragona) 0


A la tercera ha estat la vençuda. Els Xicots de Vilafranca ens vam proclamar justs vencedors de la edició del Concurs de Castells del dissabte 1 d'octubre. Un somni fet realitat.

En les dos edicions precedents, la del 2012 i la del 2014, on també érem favorits .... 3r. i 2n. lloc .... i a la fi, hem assolit el 1r.!

No va ser fàcil, vam necessitar fer la millor actuació de la nostra història. De sortida, la Torre de 8 folrada, la 7a. de l'any, el nostre rècord absolut en una temporada. El que fins ara havia estat el nostre màxim castell en un concurs, aquest any va ser el castell de sortida, i a la fi, el més petit que vam fer. Com ha canviat "el cuento" ! En segona ronda, vam afrontar el 3d9 amb folre, el nostre gran objectiu. Veníem amb la confiança del descarregat per Festa Major, el primer, i amb tota la bestialitat de 3d8 que portem enguany. I vam anar per ell, a la primera. Va costar de domar-lo, va pujar remenat i feble, però amb tota la canalla a dalt, i quan l'enxaneta el coronava, les sensacions van ser com les de Festa Major, el podíem descarregar! però no, els nervis ens van vèncer, i va caure quan la canalla ja sortia tota. Una veritable llàstima. I a més, la ràbia de saber, que ni amb el castell de 9 carregat, el Concurs era nostre. No ens ho podíem creure! Però no vam defallir, i en 3a. ronda, i després de caure d'un castell de 9, anàvem a per la Catedral. De colla gran, quina reacció! Vam lluitar-la fermament fins a la carregada, però la sortida de la canalla va ser molt precipitada, lògic, res a dir, el castell va arribar molt castigat, i el 5d8 va quedar en carregat. A la fi, el castell que ens donaria la victòria!

Vam ajuntar així per primera vegada els nostres tres castells més grans. Històric. També històric el fet que vam dur al Concurs més de 400 camises ! Gràcies! Bous, Castelldefels, Gavarresa, Verds, Arboç, i segur que em deixa més amics i amigues que ens vau acompanyar i que vau fer vostra també aquesta victòria. Gràcies de nou!

A més, vam quedar 9ens de la classificació general del Concurs, ja que amb aquesta gran actuació vam aconseguir avançar fins a 4 colles de les que van participar diumenge. El nostre millor resultat des de 2006. Extraordinari Colla!

El que no entenc és que la Organització del Concurs, no para d'omplir-se la boca dient que és una classificació general, i que totes les colles acaben en una classificació final única. Llavors, perquè el diumenge, al final de tot no es repassa aquesta classificació? només es parla de les colles de diumenge, no ho puc entendre. Si entre les 12 primeres colles, n'hi havia vàries de les de dissabte, perquè nassos no podien anomenar-les. Hi ha coses que no es poden entendre. Al final es veu el llautó dels Organitzadors. Si us plau, coherència.

Els Xicots sabem competir, i vam aguantar una pressió doble: la de ser favorits, i la de trobar-nos en primera ronda un castell de 9 descarregat, que ningú, ningú del món casteller, excepte la Vella de Valls i l'ajuntament de Tarragona, entenc, podien imaginar que anés de la forma que va anar. Els de Hanzou, en segona ronda, ens plantaven també una torre de 8 folrada -estàtica-, estàtica en majúscules. I en 3a. ronda ens ensenyaven un 4d9 amb folre ... de somni. Les sensacions eren molts estranyes, es tractava d'un somni, d'un mal són? era veritat allò que estàvem veient? Competíem contra quelcom diferent. Allò va enterbolir el Concurs de dissabte, llàstima.

De la colla xinesa ... ja en parlarem, és un capítol a banda!

Avui....les declaracions que l’alcalde de Tarragona ha efectuat aquest matí a Rac1 al voltant de la participació de la colla xinesa, el Sr. Josep Fèlix Ballesteros ha volgut matisar que “la menció que la Coordinadora de Colles Castelleres de Catalunya havia autoritzat la participació dels Xiquets de Hangzhou ha estat fruit d’un malentès, i ha deixat clar que la invitació ha estat una decisió exclusiva de l’Ajuntament de Tarragona”.

Senyores i senyores de Tarragona, us heu passat, ja en parlarem! mentir al món casteller, amagar informació, posar una colla el dissabte -convidada- amb l'objectiu que guanyés el Concurs, i quedés pel davant de les 20 colles que ens havíem guanyat el dret a competir. És penós. Lamentable. Grans castells de la "colla-empresa" xinesa, però no era el lloc ni el dia per fer-los. Continuarà...

Els veritables competidors, i colles que ens van apretar fins al final van ser els Marrecs de Salt i els Castellers de Sant Cugat, excel·lents! 3 castells de gamma alta de 8, un d'ells, el 7d8 que els Xicots no hem pogut portar mai a plaça. De veritat, extraordinaris. Felicitats pel vostre 2on, i 3er lloc. ( sense comptar amb la colada de l'Ajuntament de Tarragona ).

Felicitar als Castellers de Vilafranca, per la victòria de diumenge, a la Vella, per la exhibició que ens van donar. El 3d9 sense folre, han demostrat que el veurem aviat, almenys carregat. Enguany!?
Felicitats també a la Colla Jove de Tarragona, brutal. La segona colla que completa el 3d9 amb folre i l'agulla, quina gran demostració tècnica, de força, i de mobilització social!

En fi, un cap de setmana intens, espectacular, passat en bona companyia, un cop més, al·lucinat de poder participar en un espectacle com el del Concurs de Castells! Tradició abans que esport!

pd. Jordi Bertran, permetem la lliberta d'haver adaptat el títol del teu article de dissabte. Gràcies!

http://www.circdetarragona.com/noticia/5059/catalunya-venc-la-xina



3d9 amb folre carregat. 1 d'octubre de 2016. El 4art que assoleixen els Xicots de Vilafranca ( 1+3)

diumenge, 4 de setembre de 2016

Brillant com una gran estrella: El Castell de 9 Descarregat.


Baixar d'un 3 de 9 amb folre, després de descarregar-lo.
Donar-te la volta després de l'esforç mirar al públic, i ser conscient que ho hem aconseguit.
Començar a celebrar-ho, abraçar-te a tothom. Una emoció gairebé incontrolable.
Sentir-se casteller complet de 9 pisos. L'hem descarregat!

Tantes i tantes emocions corrien per la plaça de la vila després de descarregar el 3d9 amb folre que es fa difícil llistar-les totes, explicar-les, el millor sense cap mena de dubte, haver-ho viscut. Després de 34 anys de lluita, d'esforç, de creure en ser una alternativa a la vila, els Xicots hem aconseguit fer un salt molt gran. Hem descarregat el castell de 9, i de retruc hem aconseguit mantenir per segon any consecutiu la condició de colla de 9. Solera castellera sí senyor. I el com ho vam fer és important ...

El dia 29 la plaça es va tornar a vestir de color vermell, senties les mirades, senties la energia, els Xicots érem protagonistes altre cop. Un cop feta l'aleta del 3d9 folrat, la plaça no va parar d'aplaudir i ovacionar durant tota la descarregada, la força que la plaça ens transmetia va ajudar a descarregar-lo, sense cap mena de dubte. La més castellera. Molts afeccionats es van apropar a les nostres pinyes, més que mai feia falta, era un dilluns, i tot i els suports d'algunes colles amigues, tot el pit, i tot el volum possible era més que necessari. Gràcies Vilafranca.

Vam acompanyar el "pepino" gros, de la 4a. torre de 8 descarregada consecutivament aquest any, que va ser l'encarregada d'obrir plaça. Una torre magnífica, ràpida, esvelta, forta, lleugera a la vegada. Una gran torre.  En segona ronda arribava l'intent del 3d9 amb folre, un primer intent que no va fer justícia al treball fet a assaig i durant l'any. A la posada de sisens, varies sotragades van deixar entreveure que el lligam entre folre i terços no era prou bó, i al desmuntar-lo el vam perdre. Vam haver de tornar-hi amb el 4d8 per asserenar, i ja en ronda de repetició, vam fer un segon intent de 3d9f, el que ens portaria a la glòria. El vam descarregar després d'un intent previ caiguat, en 4a. ronda, a un quart de cinc de la tarda .. més difícil no podia ser .... i la nostra confiança, la canalla - impressionant-, el treball, el públic, els que no hi son, entre tots i totes ho vam fer possible.

Per cert, torno a posar, actualitzat a dia d'avui la classificació 2016, de les millors 25 actuacions de cada colla, i comptabilitzant els 3 millors castells de cada actuació:
( http://www.portalcasteller.cat/frmRanking.php )

ClassificacióCollaPuntuació%1
1Castellers de Vilafranca [+]81620113
2Colla Vella dels Xiquets de Valls [+]75525121
3Colla Jove Xiquets de Tarragona [+]57370109
4Minyons de Terrassa [+]5606094
5Colla Joves Xiquets de Valls [+]49325135
6Capgrossos de Mataró [+]41035146
7Nens del Vendrell [+]31875130
8Xicots de Vilafranca [+]31740116
9Xiquets de Tarragona [+]3140586
10Castellers de Barcelona [+]2881086
11Castellers de Sants [+]28750104
12Castellers de la Vila de Gràcia [+]2775090
13Castellers de Sabadell [+]26745104
14Xiquets de Reus [+]25200108
15Castellers de Terrassa [+]21550155

Exacte, gairebé sembla impossible, però és així, 8a. posició a nivell de regularitat en les actuacions. Amb les dos actuacions de Festa Major, hem passat del 10è al 8è lloc.  Està clar que els 19 tresos de vuit i quatres de vuit que portem a aquestes alçades són la clau per estar així en aquest rànking de regularitat.

Una colla excepcional, una colla especial, una colla petita, que fa castells grans. Una "rara-avis" en l'actual univers casteller on les colles que fan castells de 9 arrosseguen grans volums de gent, un univers casteller on els Xicots, si seguim creixent, si seguim sumant, hi podem brillar com una de les més grans estrelles. El dia 29 a les 16:15h. a la Plaça de la vila, sense cap mena de dubte, vam ser l'estrella més llampant de l'univers casteller. Memorable.

Sant Fèlix. No puc acabar sense fer esment del que vam poder viure per la Diada de Sant Fèlix d'enguany: 4 castells de 10 -incloent el primer 4d10fm dels Verds-, dos 4d9 nets, 3d9a, 5d9f, 4d9a, dos 2d9fm, 2 pd8fm, pilard7f. Estratosfèric. S'acaben els adjectius per descriure el que estem vivint. Fins quan podrem anar superant els límits? La pregunta eterna en el món casteller, ens l'hem feta tantes vegades, i tantes vegades hem hagut de veure com el límit quedava enrera .,,, i així seguirem. 

Salut, Castells, i a seguir preparant-nos, que el Concurs ja gairebé és aquí. 

Sort per tothom!

1r. 3d9 amb folre descarregat. Xicots de Vilafranca. 29/8/16



Detall de la celebració a la descarregada. Un "dab" dedicat a les meves filles ... ;-)


diumenge, 28 d’agost de 2016

Podem estar més preparats? Bona Festa Major 2016 !


Podem estar més preparats?

Quan arriba una gran actuació, on has de donar un pas més, i afrontar els teus castells límits, et preguntes moltes vegades si la preparació que hem fet ha estat suficient, si la Colla està preparada per assumir aquell repte.

Enguany, i més que cap altre, la resposta és No, no podem estar més preparats!

Mireu les dades del web "Portal Casteller" si agafem com a referència les 25 millors actuacions, prenent les 3 millors construccions de cada actuació, entre 01/01/2016 i 28/08/2016 ( Taula de puntuacions del XXVI Concurs de Castells):



Classificació
Colla
Puntuació
%
1
65670
109
2
65435
114
3
53185
101
4
47780
90
5
40065
121
6
Capgrossos de Mataró
36540
137
7
29170
86
8
28750
108
9
28700
117
10
28230
118
11
Castellers de la Vila de Gràcia
27750
90
12
27200
88
13
23745
102
14
22380
98
15
19005
144


Exacte! En quan a Regularitat, que és el que indicaria aquest rànking agafant el total de les millors 25 actuacions del que portem de l'any, som la Colla nº 10 del Món Casteller. 10! I la regularitat és un factor que fa tenir èxits, que fa que les coses surtin bé.

De les primeres 15 colles del món casteller,sóm la 4a. amb un Índex de millora més alt respecte l'any passat, fins un 118%!

Aquestes dades demostren que estem preparats, que amb els 18 tresos de vuit que portem enguany, els 18 quatres de vuit, les 3 torres de 8 folrades, el 5d8 carregat, els 2 Pilars de 6 carregats, les torres de 7, el munt de clàssiques que hem fet, i les hores i hores d'assaig a les esquenes, enguany més que mai a l'incorporar els dilluns .... i  també tenim tot l'aprenentatge dels 2 Tresos de 9 amb Folre assolits l'any passat ....

Podem estar més preparats? A dia d' avui la resposta és No. Per tant, tot està apunt, tot depen de nosaltres i el nostre Valor, la nostra Força, el nostre Seny, i de tot el nostre Equilibri.

Xicots, Xicotes, Vilafranquins, Vilafranquines, castellers, castelleres, molt bona Festa Major 2016!

Ens veiem demà a Plaça!



pd. Sort a la pregonera d'enguany, Clara Cols, que en una estona després de Goigs farà el Pregó !
pd. Felicitar als Verds pel nou castell de 10 descarregat avui a l'Arboç.
pd. Molta sort a totes les colles castelleres ( verds, Joves de Valls, Vella de Valls i Minyons de Terrassa) que participaran durant la Festa Major, i també sort als Falcons de Vilafranca.

diumenge, 7 d’agost de 2016

Somni "vermell" d'una nit d'estiu


Tal com els Verds o la Vella han tingut els seus grans moments aquesta setmana, amb els castells de 10 descarregats, sublims, i unes actuacions completes, on ho han descarregat tot, ahir, els Xicots, vam tenir la nostre nit d'estiu particular.

En una actuació de Martirs Street en solitari, hem aconseguit plantejar-nos una actuació de màxims, i hem assolit de portar-la a plaça, i tot i no haver aconseguit tots els objectius, la valoració és molt positiva.

3d8, Td8 amb folre, Intent desmuntat de 5d8, 4d8, Vano al pilar de 5. ( + un pilar de 5 que ha quedat en intent). Aquesta ha esta la estratosfèrica actuació, que, repeteixo, en solitari, hem assolit a Vilafranca, a casa.

El fet d'afrontar castells en solitari és sempre un repte per la nostra petita gran colla, però ahir, a més, s'hi va afegir el fet de plantejar-nos alguns dels nostres castells "sostre". I ens en vam en sortir. Cal destacar també el gran suport dels afeccionats a les pinyes, que van arrodonir unes bones soques en cada un dels castells que vam provar. A banda de per Fires de Maig, Festa Major o Concurs de Tarragona, mai els Xicots havíem pogut plantejar una actuació amb la pinya pròpia com la que hem dut a terme enguany a Martirs, tota una gran satisfacció.

Aquesta primera torre de 8 amb folre de l'any, té el punt afegit, que era la primera que portàvem a plaça des de la dura caiguda patida a la darrera actuació de l'any passat,
( per recordar-ho podeu consultar  http://unxicotdevilafranca.blogspot.com.es/2015/11/la-millor-diada-sense-el-millor-final.html ), quan va quedar en intent. Per tant, tornar-la a descarregar, i amb la solidesa i seguretat amb el que la vam fer és un punt molt positiu.

Destacar el fet que vam sentir l'escalf del públic en tot moment, ens vam sentir ben acompanyats, i això és un fet que sempre t'ajuda a que els castells vagin bé, com va ser.

Martirs Street, ha de seguir sent el que fins ara ha estat: una festa de "barri" o de "carrer" en aquest cas, especial, oberta a la Vila, i on l'actuació castellera, històrica, hi ha de seguir tenint un paper important. Esperem que l'any que ve els Castellers de Barcelona puguin tornar a ser-hi amb els grans castells que hi han portat sempre ( l'any 2015, per ex. hi van descarregar la tripleta màgica!). Una Diada amb les dues colles vermelles que històricament hi han participat, seria la ideal, i segur que podrem tornar a aconseguir-ho. Els de la Capital catalana, de fet, van estar presents en la Diada col·laborant en el sopar popular,i ajudant en la festa, mostrant el vincle que tenen amb la plaça,

Seguim Xicots...i Xicotes ! Que el Somni d'estiu d'ahir nit, no sigui d'un sol dia, i el poguem seguir disfrutant per molt més temps. No ens en despertem encara, i anem a seguir amb aquest mes d'agost que ens ha de portar a la nostra Festa Major, i poder-hi dur tot el nostre repertori.



divendres, 5 d’agost de 2016

Carta oberta als membres de la Colla Jove Xiquets de Vilafranca


Soc membre dels Xicots….des de fa  gairebé 25 anys. La nostra colla va ser creada a partir d’una escissió de la colla degana de la vila…. I arribar fins on som  ara, 34 anys després de la fundació, ha estat un treball “titànic”. Consolidar-nos com colla castellera en aquesta Vila, on els Castellers de Vilafranca tenen una fortalesa social tant gran, no ha estat fàcil. De fet, avui en dia, i tot haver-nos convertit en colla de 9 pisos, aquesta lluita segueix dia a dia, no podem afluixar ni un moment, i la sensació és que som una colla petita, fràgil, però per sort, formada per grans castelleres i castellers, que s’estimen el fet casteller, la seva colla per sobre de tot, i gaudeixen del sentit de fer castells en una colla diferent.

La creació de la vostra colla, la Jove Xiquets de Vilafranca, va tenir certa similitud amb la nostra,  vau ser una escissió … en aquest cas… una escissió de la escissió … però l’objectiu no va ser el que van plantejar els xicots en el seu moment, ser alternativa castellera a la vila, sinó que el dels vostres fundadors va ser un objectiu més retorçat …. Els vostres fundadors deien que els Xicots no serien colla gran, i la Jove havia de ser l’alternativa real perquè la Vila tingués 2 colles grans ( i tot i que no ho van dir,  de pas , un objectiu secundari també era que si ens feien desaparèixer millor….). Aquell primer objectiu ja no té sentit:  Hem demostrat que la colla vermella  vilafranquina és una alternativa castellera real i consolidada.  

Amb la davallada “tècnica” que comenteu dels vostres dos darrers anys heu re-enfocat aquest objectiu inicial, i vau parlar de ser “la alternativa no competitiva” per fer castells  a Vilafranca. Què volia dir això? No se sap, un misteri.  Ara no  podeu assolir ni castells de sis pisos,  esteu en un moment difícil, i dieu que feu un pas al costat,  però no enteneu el perquè l’heu de fer?  No són qüestions “tècniques” com indiqueu a la vostre nota de premsa, simplement, el que us passa és el que el vostre objectiu final, la vostra “missió” ha desaparegut, no teniu una raó per ser-hi, simplement. Vilafranca, sota la meva humil opinió, i que quedi clar, és la meva opinió personal, Vilafranca no té espai per a tres colles castelleres. Potser m’equivoco, el temps dirà.  És aquesta la raó de la vostra situació social i tècnica.  La única raó d’existir de la Jove, actualment  és la tossuderia, ofuscació, i egolatria, d’uns fundadors que van passar-se de la ratlla.

Vilafranca ja va tenir una tercera colla, entre els anys 1984-1985 La Colla Jove dels Castellers de Vilafranca, que va assolir castells de set i mig, de forma també meritòria, però que no va poder trobar un “sentit” de ser.

Ara bé, cal valorar també les coses positives que la Jove Xiquets ha aportat fins al moment, que definiria ens tres bàsicament:
1.       Vau impulsar encara més la lluita de la nostra colla per superar-se i sobreviure. La sortida dels vostres fundadors va ser molt dura, però ens en vam ensortir.
2.       Vau convertir-vos en la colla “petita” … sempre una situació difícil a la Vila, i vau passar a ser el focus d’atenció, traient de nosaltres una “pressió” que només teníem en solitari fins la vostra existència.

3.       El més important que heu fet, generar més afició pels castells en persones que a través de la experiència de formar part del vostre projecte, han començat a fer castells, i ara mateix, estimen aquesta afició, i volen seguir aprenent, i disfrutant practicant aquesta meravellosa tradició.
Ara mateix, per aquests nous castellers i castelleres, és per l’únic que hi trobo sentit en la vostra trajectòria, de veritat, espero que seguiu fent castells, no sé si ho podreu seguir fent per molt de temps amb la vostra colla actual, ara bé, estigueu segurs que les pinyes del món casteller estan obertes a gent amb ganes de castells, i compartir esforços i alegries,  sempre.

Ara, també hem de parlar de les coses dolentes … els castells són patrimoni immaterial de la humanitat, I això s’ha aconseguit mantenint la tradició intacta, amb mètode, tenacitat, assajos, treball. No tot s’hi val. Si no es pot sortir a plaça a fer castells amb uns mínims, no s’ha de sortir. Una colla castellera no pot plantejar-se de forma conscient, anar a fer una actuació amb un dosos de més de 40 anys, o fer castells sense anxaneta, amb un “acoanxaneta”. Això què és ¿? Si us plau, dignitat, el món casteller no es mereix aquestes coses.

Em sap greu la vostra situació, en moltes ocasions m’he vist reflexat en moments de la meva pròpia trajectòria castellera dins els Xicots, dificultats per créixer, poc suport social, poc suport institucional, poca pinya, fets que hem hagut de saber gestionar també durant molt de temps. No és gens fàcil.
Entenc que els que hi sou des de el principi, i no havíeu fet castells encara, us sentiu vostre la colla, el projecte, la idea, ... però reviseu el per què, reviseu-ho en profunditat.

Fins a dia d’avui i des de el vostre naixement, jo i altres xicots que ens sentíem ferits i molestos per les formes en que els vostres fundadors van actuar, vam decidir fer un acte de “ignorància” i no parlar ni a favor ni en contra de la vostra colla, us hem anat seguint en silenci, i amb el respecte que es mereixia l’aventura, per dir-ho fi,  de crear una tercer colla a la Vila, i atenció, aconseguir-ho. Fins a fer els castells que heu arribat a fer. Però ara és també moment de preguntar-se, a Vilafranca hi poden haver 3 colles castelleres? Solament Barcelona i Tarragona tenen més de 2 colles castellers, grans ciutats. 

Penso que la realitat és tossuda, i al final, sempre, tot, acaba encaixant. 

No sé si havia de fer aquesta carta oberta, però crec,  perdoneu, que  algú ho havia de dir.  Aquesta carta oberta és simplement la expressió d’uns pensaments i opinions molt personals, que espero no hagin molestat a ningú, i sobretot, s’entenguin com una reflexió compartida amb els castellers i castelleres de la Jove Xiquets de Vilafranca.

Sort, Salut i castells
(Força, Equilibri, Valor i SENY)


Un Xicot de Vilafranca


dilluns, 25 de juliol de 2016

Passejant la Clàssica #REDVolution


En 24 hores els XIcots de Vilafranca hem fet 3 actuacions completes de castells de 8 bàsics, el que en l'argot casteller coneixem com la "clàssica de 8". És una brutalitat per una petita gran colla com la nostra, i més encara si hi afegim el Pilar de 6 estrenat ahir diumenge a Sant Vicenç, el més matiner de la nostra història. Anem a repassar una mica ... algunes dades:

- Distància recorreguda en 24 hores de castells: 370 quilòmetres.
- Número de castells de 8 descarregats: 6  ( 3 tresos i 3 quatres ).
- Número de Torres de 7 descarregades: 3
- 1 Pilar de 6 carregat.
- Número de castellers actius en aquestes dues diades: aproximadament 150.

Els Xicots de Vilafranca som una colla petita que fem grans castells, i això és un esforç continuat que molt poques colles del món casteller poden imaginar. Sé que cadascú pensa que lo seu és lo més difícil, però castelleres i castellers de tot el món: un petit grupet amb camisa vermella, de Vilafranca, va pel món fent clàssiques de 8, amb solvència, i agraint l'ajut rebut a les seves pinyes, sempre necessari, no és espectacular? 

Dissabte, 23 de Juliol, Valls: Clavem la primera clàssica del Cap de Setmana, amb la gran companyonia de la Colla Vella, que va a màxims i descarrega la Tripleta Màgica, tot un luxe ser al seu costat. En acabar l'actuació acordem fer ells una proba (que acaben sent dos) del 3d10 amb folre i manilles, i una proba del nostre 3d9 amb folre. Contents de tenir una oportunitat així per posar quints amb el pes dels sisens a alçada de terços, i tornant a agafar les mides al castell de nou pisos. 

Diumenge, 24 de Juliol, 12h. Salt: Completem la segona clàssica del nostre marató particular, tot fent front a un seguit de llenyes que sempre poden complicar les sensacions d'una Diada. Deixem el 4d8 per la tercera ronda, per asserenar, i amb un gran ajut dels Marrecs, Xics i Xerrics, tornem a portar la clàssica a casa d'uns grans Marrecs!

Diumenge, 24 de Juliol, 18h. Sant Vicenç dels Horts. Els Carallots compten amb nosaltres per segon any consecutiu, i els Xicots, tot i els quilometres que portem a sobre, ho volem donar tot de nou. Amb més gruix de camises que al matí, descarreguem una nova clàssica, la tercer del cap de setmana, i no en tenim prou. L'equip del pilar està apunt, i anem a pel gran espadat. El completem amb solvència, però a la sortida de l'anxaneta el pilar es trenca. Una llàstima, molt bones sensacions, i apunt per afinar la sortida, i descarregar-lo a la propera, segur. Una gran cirereta.

Tornem a casa, és vespre, comença a fer-se fosc, i la dutxa és un regal desitjat fa estona. Penses en tot el que hem fet, i com sempre, pensant en COLLA, esperes que els lesionats es recuperin aviat, i poguem totes juntes (les persones que formem part dels Xicots) fer aquest pas endavant pel que ja estem preparats.

Perquè entenguem com és de impressionant això de fer 3 clàssiques de 8 en un cap de setmana, només cal veure que en els 34 anys d'història de la colla, en portem 28, de les quals 25 amb l'Aina Mallol de Cap de Colla ( és a dir, dins les darreres 5 temporades):

2016: 8
2015: 7
2014: 2
2013: 4
2012: 4
2006 - 2011: 0
2005: 1
2004: 1
2001 - 2003: 0
2000: 1 

Del Cap de setmana a banda de les clàssiques ens quedem com no per destacar el Pilar de 6, el 8è que assoleix la colla ( 3 descarregats + 5 carregats), i també la proba de 3d9 amb folre, que va anar molt bé:



Foto del Pilar de 6 : @cristian_kny

Proba de 3d9 amb folre 

diumenge, 10 de juliol de 2016

La Primera Catedral Estiuenca

Ahir, a tant sols 9 de juliol, els Xicots de Vilafranca vam aconseguir coronar el primer 5d8 de la temporada. Per una colla petita com la nostra, assolir aquesta fita, a aquestes alçades de la temporada vol dir que estem fent coses ben fetes. 

Els castells de 8 bàsics, els estem dominant millor que mai, fins a 17 de descarregats de forma consecutiva enguany abans de l'actuació d'ahir, agafant seguretat, estrenant castellers i castellers a tots els pisos, i amb una canalla amb la confiança en majúscules.

En els darrers assajos la estructura del 5 havia anat agafant forma, i amb els dos 5d8 fins a quints de divendres, i els diferents 5 de 7 nets, i sobretot el sencer del darrer assaig, extraordinari, ens donaven esperances en poder descarregar de nou la Catedral vermella vilafranquina.

Malauradament, i tot i pujar decidida, i amb una canalla excel.lent, el 5 va anar perdent les mides, sobretot per la banda del 3, i un cop fetes les aletes, i quan la canalla estava ja en ple descens, el castell es va trencar. La primera caiguda de l'any, dolorosa física i mentalment, ens va deixar un regust agredolç.

Però Xicots, hem de ser molt conscients de que es tracta tot just de la nostra 4a. Catedral, 2 de descarregades, i 2 de carregades, i fixem-nos en quines dates les havíem fet fins ara:

29/10/2006: 1r. Intent
28/10/2012: 2n. Intent
31/08/2013: 3r. Intent (desmuntat)
27/10/2013: Carregat. El 1er !
4/10/2014: 4t. Intent
4/10/2015; 5è Intent (desmuntat) i Descarregat. El 1er !
31/10/2015: Descarregat. El 2n !
9/07/2016: Carregat. El 2n. !


És la primera vegada, que l'aconseguim abans del mes d'octubre, mai abans l'havíem portat a plaça un mes de Juliol, i per suposat, mai abans l'havíem carregat tant aviat. Això vol dir que estem fent coses ben fetes, repeteixo.

També vol dir que hem assolit revalidar-lo dues temporades consecutives, fet que fins ara tampoc havíem assolit.

Com la gran colla que som, després de la dura caiguda, vam tornar-hi en forma de castell de 8, amb el 10è carro gros de la temporada.  Aconseguint una nova Diada amb 3 castells de 8 pisos.

Estem a principis de Juliol, i portem 20 Castells de 8 pisos!  ( 10 quatres, 9 tresos i 1 cinc ). L'any passat, en la que va ser la millor temporada de la nostra història, en portàvem ... 11. Gairebé el doble enguany, mare meva.

Ara toca seguir treballant, i seguir lluitant als assajos per afinar el 5, corregir les coses que puguin millorar el castell, i tornar-hi tant aviat com poguem, per descarregar-lo de nou, i disfrutar d'un pepino com aquest! És molt gran Xicots!



5d8 Carregat. La Granada del Penedès. 9/7/2016


5d7 net a assaig.


diumenge, 22 de maig de 2016

Un dia per recordar


Tot i que encara potser no ens en donem prou compte, serà un dia per recordar. L'any 2015 va ser un any excepcional, l'any en que els Xicots de Vilafranca vam assolir arribar als 9 pisos. I avui, a la nostra plaça, hem rebut un reconeixement guanyat a pols. En una vila com la nostra, on hi ha una colla tant gran, i on hem hagut de suar de valent durant 34 anys per guanyar-nos el lloc que ara ocupem, el fet que es reconegui de forma pública i oficial aquest esforç, és important. Per això, avui ha estat un dia que serà maco de recordar.

A la placa que avui s'ha descobert s'hi indica:
“El 29 d'agost de 2015, els Xicots de Vilafranca van carregar el tres de nou amb folre, i Vilafranca va passar a ser una plaça amb dues colles que fan castells de nou”

La frase va acompanyada de la imatge de dos 3d9 amb folre, que representen les dos colles de la ciutat que fan castells de 9 pisos. Tot i que hi ha hagut companys i companyes de la colla als que aquest fet no ha acabat d'agradar, i ho entenc, cal que ens quedem amb el fet, important repeteixo, que el fet causant de posar aquesta placa és principalment, i com indica el principi del text que hi apareix, que els Xicots de Vilafranca han esdevingut colla de 9. I sí, de retruc la Vila ha passat a ser una de les 4 on actualment hi conviuen dues colles que fan castells de 9 pisos: Valls, Barcelona, Tarragona i Vilafranca. ( Tant sola una cinquena ciutat va tenir aquest privilegi, Terrassa ), i aquest fet és el que ha facilitat la col·locació de la placa, segurament. Estiguem-ne ben orgullosos. Ho mereixem.

El dia també serà maco de recordar perquè per segon any consecutiu hem portat per Fires de maig la Clàssica de 8. Amb una gran diferència respecte l'any passat: Al 2015 vam arribar a Fires amb tant sols 1 castell de 8 assolit. Enguany, arribàvem amb 5 castells de 8 pisos descarregats. Els deures estaven fets, i ho hem arrodonit afegint la preuada torre de 7, que aquesta temporada s'ha fet esperar més del volgut, però que finalment ha tornat, per quedar-se, i per seguir treballant-la per tornar a folrar la torre el més aviat que puguem. Hem acabat la Diada amb 2 pilars de 5 i 2 pilars de 4 simultanis, un gran final. Destacar que a diferència de l'any passat, on hi va haver certa col·laboració, aquest any els castells han estat fets totalment en solitari, mostrant el creixement que està tenint la colla a nivell social, una dada a tenir en compte.

Pel que fa la durada de la diada, excel·lent un any més. En menys de 1 hora hem enllestit l'actuació. Realment la solució que hem trobat per Fires és excepcional, tot un exemple a seguir al món casteller, i tot un espectacle ràpid i àgil, que el públic agraeix. Quan les colles col·laborem plegades en pensar en com millorar aspectes com aquest, està clar que és positiu per la vila. És la línea a seguir.

Xicotes, Xicots, un dia per recordar !

Placa inaugurada avui, 22 de maig de 2016, a la Plaça més Castellera.

La nostra enxaneta Txell, apunt de destapar la placa, acompanyada per dues enxanetes dels verds i la Joves

3d8 descarregat per Fires 2016. El 3er. de la temporada.



pd. Aquest post va en especial dedicat a l'Amador, i tota la Txusma sencera, els que hi són, i els que ja no hi són. Una de les raons per la que els Xicots hem arribat on som! :-)



diumenge, 8 de maig de 2016

Tres de Tres ! Un principi de temporada de 8 pisos.


A les dos primeres actuacions d'abril, vam plantar a Altafulla el primer 4de8, i a Vilafranca, el primer 3de8 de la temporada. Eren les dos primeres actuacions de l'any ? Sí, ho eren.

Avui, tot just tercera actuació de la temporada, hem estat a Hospitalet de Llobregat, la Farga, en un entorn poc propici per fer-hi una actuació de màxims, sota cobert, pluja, poc públic, fred, però això sí, amb la bona companyonia de les altres tres colles, i un bon gruix de Xicots i Xicotes. Amb tot això, aconseguim tots els objectius del dia i assolim de nou l'actuació de 3d8, 4d8 i 5d7, encadenant tres actuacions de tres amb castells de vuit.

No és casualitat, ja que els assajos ho estant demanat, el nivell en els mateixos és bo, correcte pel que respecte el volum de gent, sense tirar gaires coets com és habitual a la nostra colla, però aconseguint un nivell de preparació dels castells bàsics de 8, molt elevat. El camí està marcat.

A més, el món casteller està "embogit". Les colles grans van més de pressa que mai. Minyons de Terrassa i Castellers de Vilafranca han assolit els castells de 9 més matiners de les corresponents colles, i les colles "mitjanes" anem amb el peu a fons sobre l'accelerador: Moixigangers d'Igualada ja han descarregat la torre de 8 folrada, Nens han completat la tripleta de vuit, Cast, de Sabadell ja han fet el 7d8, Cast. de Terrassa el 2d7, Jove de Sitges ja ha assolit tota la gamma de l'any passat, i tantes altres fites assolides per moltes colles, quan tant sols estem en la "pre-temporada" castellera.

És any de concurs i es nota. Deu ser això. Fins i tot les colles universitàries superen els seus sostres, els Arreplegats han fet una diada amb 3 castells de 8 pisos, manilles incloses, això és molt fort.

Està clar que el fet casteller està en un moment dolç, sobreensucrat fins i tot diria jo, però això no és gens fàcil de mantenir. El compromís i la intensitat que aquest nivell requereix no serà fàcil d'aguantar ... on és el límit?

Aquest 2016 ha començat al 200%, i entre totes i tots haurem d'assajar, i molt, per mantenir aquest gran nivell. El llistó està molt alt. Som-hi colla. Ens ve molta feina, però de la maca!


3er. 4d8, a la 3a. actuació de l'any. Hospitalet

Ahir vam participar en el reconeixement de l'afecció pel sots-campionat de la 
Copa CERS obtingut pel Club de Hoquei Patí Vilafranca.